Skip to main content

Jak zacząć karierę w branży cyberbezpieczeństwa w 2024 roku?


Otaczający nas świat staje się coraz bardziej zdigitalizowany, a proces cyfryzacji nie wykazuje oznak spowolnienia. Liczba urządzeń podłączonych do Internetu rośnie w ogromnym tempie. Szybki rozwój istniejących oraz nowych technologii napędza transformację cyfrową. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć w jaki sposób możemy wykorzystać zmieniający się świat, aby wejść do branży cyberbezpieczeństwa oraz pokażemy jakie korzyści mogą płynąć z pracy w tym obszarze.

Cyberbezpieczeństwo w 2024 roku

W chwili obecnej obserwuje się dynamiczny rozwój takich obszarów jak:

  • Sztuczna Inteligencja
  • IOT
  • Automotive
  • SCADA i rozwiązania przemysłowe
  • Smart Home
  • Technologie chmurowe (Azure, AWS, GCP)

W miarę jak nasza zależność od technologii cyfrowych rośnie, rośnie również znaczenie cyberbezpieczeństwa.

Czym jest cyberbezpieczeństwo? Oprócz procedur, przepisów, procesów, oprogramowania, cyberbezpieczeństwo to przede wszystkim ludzie, którzy dbają o bezpieczeństwo danych i infrastruktury w cyfrowym świecie.

Branża cyberbezpieczeństwa to nie tylko twarde, techniczne umiejętności. Obszar ten oferuje szeroki wachlarz ścieżek kariery, które mogą odpowiadać różnym zainteresowaniom i umiejętnościom. Dzięki temu, każda osoba, która jest ciekawa cyfrowego świata może znaleźć swoje miejsce w tej branży.

Ścieżki kariery w cyberbezpieczeństwie

W cyberbezpieczeństwie potrzebny jest cały wachlarz umiejętności i predyspozycji, które mogą przydać się w najpopularniejszych ścieżkach kariery:

  1. Pentesterzy – Specjaliści od testów penetracyjnych, którzy symulują ataki na systemy komputerowe, aby znaleźć i naprawić luki bezpieczeństwa.
  2. Project Managerowie – Zarządzają projektami związanymi z bezpieczeństwem, koordynując działania zespołów i dbając o terminowe oraz efektywne realizowanie zadań.
  3. Konsultanci i specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa – Doradzają firmom w zakresie strategii bezpieczeństwa, oceniają ryzyka i proponują odpowiednie środki ochronne.
  4. Specjalista ds. reagowania na incydenty komputerowe (SOC) – Monitorują systemy w poszukiwaniu zagrożeń, analizują incydenty bezpieczeństwa i reagują na nie.
  5. Specjalista ds. audytów bezpieczeństwa (Audytor) – Przeprowadzają audyty bezpieczeństwa w celu oceny zgodności systemów z określonymi standardami i przepisami.
  6. Red Team Operatorzy – Przeprowadzają zaawansowane, symulowane ataki na systemy organizacji w celu oceny ich zabezpieczeń.
  7. Specjalista ds. bezpieczeństwa sieci – Odpowiadają za zabezpieczanie sieci komputerowych przed nieautoryzowanym dostępem i innymi zagrożeniami.
  8. Testerzy oprogramowania – Testują aplikacje pod kątem luk bezpieczeństwa i pomagają programistom w ich naprawie.
  9. Analitycy bezpieczeństwa (Threat Hunter, Cyber Threat Intelligence) – Śledzą zagrożenia, analizują dane wywiadowcze i identyfikują potencjalne zagrożenia i wskazują jak się przed nimi bronić, zanim nastąpi atak.
  10. I wiele innych!

Nowe zagrożenia i wyzwania

Pojawiające się zagrożenia:

W 2024 roku zagrożenia w cyberprzestrzeni stają się coraz bardziej zaawansowane. Obejmują one:

  • Ataki ransomware – Przestępcy blokują dostęp do danych i żądają okupu za ich odblokowanie.
  • Ataki phishingowe – Oszuści wyłudzają dane osobowe i finansowe poprzez fałszywe wiadomości e-mail i strony internetowe.
  • Script Kiddies – Dostęp do exploitów, wycieków haseł oraz informacji jest tak powszechny, ze w sieci pojawia się wielu hackerów, którzy wykorzystują gotowe rozwiązania do złośliwych działań.
  • Advanced Persistent Threats (APT) – Zaawansowane grupy hackerskie, przeprowadzające długotrwałe i złożone ataki. Często są sponsorowane przez państwa lub inne potężne podmioty.

Wyzwania w cyberbezpieczeństwie:

Cyberbezpieczeństwo ewoluuje wraz z rozwojem IT, zmienia się również jego rola w dzisiejszym świecie jak i pojawiają się kolejne, nieznane wcześniej wyzwania. Niektóre z nich to:

  • Rosnąca złożoność systemów – Nowoczesne technologie, takie jak Internet Rzeczy (IoT) i chmura obliczeniowa, zwiększają powierzchnię ataku. Każdy obszar naszego życia, który staje się cyfrowy, może zostać celem cyberprzestępców.
  • Niedobór specjalistów – Przewiduje się, że w najbliższych latach będzie brakować wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Podmioty, które kiedyś nie musiały się przejmować cyberbezpieczeństwem, dziś i jutro będą musiały stawiać na specjalistów. Coraz więcej firm, instytucji finansowych, a także publicznych podmiotów takich jak szpitale czy urzędy będzie narażonych na ataki cyberprzestępców.
  • Ewolucja przepisów i standardów – Organizacje muszą dostosowywać się do zmieniających się przepisów dotyczących ochrony danych i prywatności. Nowe unijne przepisy takie jak NIS2 czy DORA narzucają rygorystyczne standardy i procedury firmom. Trzymanie się ww. przepisów będzie możliwe tylko dzięki wsparciu ze strony wykwalifikowanego personelu technicznego.
  • Skomplikowana sytuacja międzynarodowa – Dynamicznie zmieniająca się sytuacja geopolityczna również prowadzi stanowi wyzwanie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Rosnące napięcia oraz rywalizacja stanowi motor napędowy do rozwoju broni i ataków cybernetycznych na obszarze całego świata.

Jak wejść do branży cyberbezpieczeństwa?

Aby stać się specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa, można obrać różne ścieżki kształcenia:

  1. Studia wyższe – Kierunki takie jak informatyka, inżynieria systemów komputerowych czy bezpieczeństwo informacyjne. Studia wyższe są długie, ale zapewniają wiedzę, która może służyć jako baza dla dalszego rozwoju w obszarze cybersecurity. Niestety, studia wyższe poruszają też szereg innych, pokrewnych tematów, które niekoniecznie mają związek z cyberbezpieczeństwem. Nie każdy jest w stanie poświęcić na nie kilka lat.
  2. Certyfikaty zawodowe – Popularne certyfikaty to OSCP, BSCP, CompTIA Security+, CISSP i inne. Zdobycie certyfikatów to dobra ścieżka kształcenia, lecz często jest ona trudna do osiągniecia dla osób bez praktyki i znajomości realiów. W gąszczu wielu certyfikatów i kursów cieżko jest zorientować się, który z nich jest wartościowy i który kawałek wiedzy jest niezbędny.
  3. Kursy online i bootcampy – Platformy edukacyjne oferujące specjalistyczne kursy z zakresu cyberbezpieczeństwa. To dobra „trampolina”, dzięki, której możemy sprawnie i szybko nadrobić niezbędną wiedzę i umiejętności i zdobyć pierwszą pracę w branży cybersecurity. Niestety, na rynku znajduje się wiele kursów, które są prowadzone przez osoby, które nie mają doświadczenia i umiejętności z branży. Niektóre kursy są niepełne i oferują np. tylko wiedzę z jednego obszaru cyberbezpieczeństwa. RED ACADEMY oferuje pełny, kompleksowy, obszerny kurs cyberbezpieczeństwa, liczący sobie ponad 200 godzin zajęć on-line z certyfikowanymi wykładowcami. W Red Academy masz pewność, że Twoim wykładowcą będzie osoba, która posiada SZANOWANE w branży certyfikaty oraz realną wiedzę i lata praktyki.

W tej chwili najlepszym wyborem jest Kurs Podstawowy Red od Red Academy, który zapewnia ponad 170 godzin zajęć on-line, rozbudowany, pełny program szkoleniowy i pomoc na każdym etapie kursu.

Zanim zdecydujemy się na zakup kursu czy uczestnictwa w bootcampie, należy sprawdzić jaką wiedzę, umiejętności i doświadczenie posiadają prowadzący. Jednym z wyznaczników realnych umiejętności są kursy Offensive Security, które plasują się na najwyższych miejscach na listach certyfikatów.

Niektóre certyfikaty w branży cybersecurity (źródło https://pauljerimy.com/security-certification-roadmap/)

Zalecamy przyjrzeć się certyfikatom wyszczególnionym na powyższym rysunku. Wielu trenerów oraz prowadzących kursy nie posiada żadnych z powyższych lub posiada podstawowe, teoretyczne (np. CEH czy Pentest+). W RED ACADEMY masz pewność, że każdy wykładowca będzie posiadać certyfikat OSCP oraz jeden, dowolny certyfikat wyższego poziomu.
Twórca RED ACADEMY – Piotr Kowalczyk posiada certyfikat OSEP, który plasuje się prawie na samym szczycie listy certyfikatów możliwych do zdobycia w działce „Security Operations”.

Kluczowe umiejętności miękkie

Aby wejść do branży cyberbezpieczeństwa, warto rozwijać następujące umiejętności umiejętności miękkie, które pomogą szybko wejść do cybersecurity:

  • Ciągłe uczenie się – Aktualizacja wiedzy i umiejętności w miarę pojawiających się nowych technologii i zagrożeń. Ciągłe samodoskonalenie to podstawa w branży. Na szczęście w sieci jest dostępnych wiele branżowych portali, których śledzenie pozwala być na bieżąco z aktualnymi trendami w IT.
  • Krytyczne myślenie – Analiza problemów i znajdowanie skutecznych rozwiązań. Krytyczne, samodzielne myślenie to umiejętność bardzo ceniona w branży.
  • Ciekawość świata – jeżeli interesujesz się technologicznymi nowinkami, lubisz czytać o nowych rozwiązaniach, trendach w świecie IT to cyberbezpieczeństwo jest zdecydowanie dla Ciebie!
  • Współpraca – Praca zespołowa i dzielenie się wiedzą. Pracując w cybersecurity często pracujemy w drużynie, w której wspieramy się nawzajem i uzupełniamy wiedzą. Umiejętność dogadywania się z koleżankami i kolegami z pracy to bardzo wartościowy element codziennej pracy.
  • Zarządzanie czasem – Efektywne zarządzanie zadaniami i priorytetami. W natłoku zdarzeń, informacji, incydentów, łatwo jest zgubić to co ważne i priorytetowe. Jeżeli potrafisz kolejkować zadania oraz panujesz nad swoim grafikiem – świetnie! Na pewno przyda się to w IT Security.

Jeśli jesteś osobą zdeterminowaną, kreatywną i gotową do ciągłego uczenia się, cyberbezpieczeństwo może być doskonałym wyborem dla Twojej kariery w 2024 roku.

Możliwości na rynku pracy

Wg różnych opracowań1 specjaliści cyberbezpieczeństwa mogą liczyć na zarobki w zakresie 22-28 tyś. brutto miesięcznie. W przypadku umów B2B, na stanowiskach średniego szczebla, można oczekiwać wynagrodzenia rzędu 140-180 zł netto za godzinę. Kolejne opracowanie2 omawia raport Hays „Tackling the CyberSkills Gap. Global Cyber Security Report 2023”, w którym mowa jest o tym, że ryzyko cyberprzestępstw będzie rosło w najbliższych latach, a firmy są tego coraz bardziej świadome. Wg danych U.S. Bureau of Labor Statistics zapotrzebowanie na specjalistów cyberbezpieczeństwa ma wzrosnąć o 32% do 2032 roku.3

Jeszcze lepsze (dla nowych kandydatów na rynku pracy) wiadomości płyną z raportów Department for Science, Innovation and Technology oraz Viscount Camrose4, które mówią o tym, żę w 2023 roku aż 50% firm posiadało braki w kadrze IT Security.

Kolejne dane płyną z firmy Cybersecurity Centures5, która podaje, że w 2023 w samych Stanach Zjednoczonych brakokowało około 750 000 specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa. Mimo, że giganci technologiczni tacy jak Amazon, Meta, Twitter czy Google zredukowały zatrudnienie w ostatnim czasie, branża cyberbezpieczeństwa nie ma się czym martwić, a do 2025 roku przewidywany jest dynamiczny wzrost zatrudnień.

Zalety pracy w branży Cyberbezpieczeństwa

W natłoku zobowiązań, nauki i rozwoju, nie zapominajmy o komforcie naszego życia i odpowiednim poziomie work-life balance. Praca w branży cyberbezpieczeństwa jest atrakcyjna również w tym względzie.

  • Możliwość pracy zdalnej – Wiele stanowisk w cyberbezpieczeństwie umożliwia pracę zdalną, co zwiększa elastyczność i komfort pracy. Koniec z dojazdami do pracy, staniem w korkach i pracą w zatłoczonym biurze.
  • Nowe technologie – Praca w tej branży daje możliwość ciągłego obcowania z najnowszymi technologiami i narzędziami. Jesteśmy również na bieżąco z tym co dzieje się na świecie w kontekście cyberprzestępczości. Stanie po „dobrej” stronie barykady w tym konflikcie daje dużo satysfakcji.
  • Wysokie zarobki – Branża cyberbezpieczeństwa oferuje konkurencyjne wynagrodzenia, które często są wyższe niż w innych sektorach IT.

Podsumowanie

Branża cyberbezpieczeństwa oferuje nie tylko różnorodne ścieżki kariery, ale także dynamiczne i pełne wyzwań środowisko pracy. Wejście do tej branży wymaga włożenia pewnego wysiłku, lecz korzyści i przywileje płynące z pracy w cybersecurity zdecydowanie wynagrodzą nam wszelkie trudy.

Jeśli jesteś osobą zdeterminowaną, kreatywną i gotową do ciągłego uczenia się, cyberbezpieczeństwo może być doskonałym wyborem dla Twojej kariery w 2024 roku.

  1. https://managerplus.pl/rosnie-zapotrzebowanie-na-ekspertow-cyberbezpieczenstwa-na-jaka-pensje-moga-liczyc-92191  ↩︎
  2. https://www.hays.pl/blog/insights/sytuacja-w-branzy-cybersecurity  ↩︎
  3. https://www.bls.gov/ooh/computer-and-information-technology/information-security-analysts.htm ↩︎
  4. https://www.gov.uk/government/publications/cyber-security-skills-in-the-uk-labour-market-2023 ↩︎
  5. https://cybersecurityventures.com/jobs/ ↩︎

Uruchomienie sprzedaży kursu cyberbezpieczeństwa od Red Academy

Szanowni Państwo! Z radością informujemy, że rozpoczęliśmy sprzedaż Kursu Podstawowego Red – Edycja 261024. Przypominamy, że nasz autorski kurs cy…

Harmonogram Kursu Podstawowego Red – edycja 261024

Szanowni Państwo! Prezentujemy harmonogram Kursu Podstawowego Red, który rozpocznie się już 26.10.2024 r. Informujemy, że sprzedaż kursu ro…

Aktualizacja – Kurs Podstawowy Red

Szanowni Państwo! Z radością informujemy, że zakończyliśmy pracę nad modułem „Eskalacja uprawnień” Kursu Podstawowego Red. Moduł ten liczy aż 77 s…

Status Kursu Podstawowego Red

Szanowni Państwo! Informujemy, że zakończyliśmy prace nad kolejnym modułem Kursu Podstawowego Red. „Skanery Podatności i Ataki na Active Direct…

Jak zacząć karierę w branży cyberbezpieczeństwa w 2024 roku?

Otaczający nas świat staje się coraz bardziej zdigitalizowany, a proces cyfryzacji nie wykazuje oznak spowolnienia. Liczba urządzeń podłączonych d…

Sylabus Kursu Podstawowego Red

Kurs cyberbezpieczeństwa od podstaw! Szanowni Państwo! Informujemy, że na naszej stronie udostępniony został sylabus Kursu Podstawowego Red. Zn…

Supply Chain Attack

☢️ Supply Chain Attack, czyli dostarczenie złośliwego oprogramowania za pośrednictwem samego twórcy, dostawcy. Jedna z najgroźniejszych broni wspó…

Bezpieczeństwo Wi-Fi, czyli dlaczego należy zmieniać domyślne hasła routerów Wi-Fi

Dzisiejszy tekst dotyczy bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych standardu 802.11, czyli dobrze znanych nam sieci Wi-Fi. Na warsztat weźmiemy jednego…

Standardy, zalecenia, benchmarki

Przygotowanie kursu trwa pełną parą. Po mocno technicznym i skomplikowanym module „Initial Access” przyszedł czas na przyjemniejszy, lecz nie mnie…

Rozpoczęcie działalności Red Academy

Szanowni Państwo! Projekt Red Academy nabiera rozpędu. W chwili obecnej nasi specjaliści pracują nad stworzeniem kompleksowego, przystępnego c…